Ve společnosti Praqia Jewellery probíhá insolvenční řízení, společnost Praqia Jewellery není v současné době schopna dodat žádné zboží.

Péče o stříbrné šperky

Stříbro je jedním z nejoblíbenějších kovů pro výrobu šperků. Je velmi měkké, což usnadňuje jeho tvarování, současně ale zvyšuje nebezpečí mechanického poškození. Pro šperkařské účely se proto používá tzv. sterlingové stříbro, tedy slitina označovaná jako 925/1000 – obsahuje 92,5 % stříbra a 7,5 % zušlechťujících příměsí tak, aby došlo k vytvoření nejlepších mechanických vlastností. Povrch našich stříbrných šperků je navíc vždy pokryt vrstvou čistého stříbra nebo rhodia, která zvyšuje ochranu každého šperku, omezuje vznik alergických reakcí a v případě rhodia zvyšuje odolnost proti drobným mechanickým poškozením. Přesto je důležité zacházet se šperky opatrně, ohleduplně a dopřát jim pravidelnou péči.

Doporučení pro snížení rizika poškození

  • Odkládejte šperky na noc, u moře, v soláriu, při sportu či fyzické námaze, při vstupu do bazénu či koupeli, také v agresivním prostředí, kde se pracuje s chemikáliemi.
  • Vyvarujte se kontaktu šperku s chemickými prostředky – krémy, parfémy, chlorem, mořskou vodou, minerálními prameny a jiným agresivním prostředím.
  • Uchovávejte šperky v suchu, mimo přímé sluneční záření. Snížíte tak míru oxidace (černání či žloutnutí).
  • Nevystavujte šperky mechanickému namáhání. Šperky s kamínky nesmí přijít do styku s vodou, zvyšuje se riziko jejich vypadávání.

Přes všechna tato doporučení nelze zcela zajistit, aby šperky nepřišly vůbec do kontaktu s látkami způsobujícími oxidaci. Po určité době to může vést k vnějším projevům na povrchu šperku, obvykle formou zažloutnutí, zašednutí nebo začernání. Tyto projevy jsou přirozenou chemickou reakcí kovu na vnější podmínky a okolí, nejedná se o známku nízké kvality.

Doporučení při čištění stříbrných šperků

Šperky bez kamínků či jiných doplňků:

  • Ve specializovaných obchodech (např. v Teta drogerii) můžete na čištění šperků zakoupit sady pro domácí použití (tekutý čistič, napuštěný hadřík atd.), v takovém případě se podrobně seznamte s návodem k použití a dodržujte jej.

Šperky s kamínky či jinými doplňky – vyžadují odlišný přístup, a proto doporučujeme svěřit čištění těchto šperků odborným pracovištím u šperkařů a klenotníků.

1